Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Tipsa om nyheter, böcker, filmer, hemsidor o.s.v. här.

 Moderatorer: Alien, atoms

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 1:17:13

Sydafrikanska juristen Navanethem ”Navi” Pillay, 85, tilldelas årets fredspris, meddelar norska Nobelkommittén. ”För hennes insatser för att främja fred och internationell rätt”, lyder motiveringen.

Navanethem ”Navi” Pillay har med ”exceptionellt mod och integritet visat vägen i utvecklingen av en global rättsordning”, skriver norska Nobelkommittén. Man betonar bland annat hennes bidrag till att krigsförbrytelser, brott mot mänskligheten och folkmord leder till åtal.

Navi Pillay växte upp under sparsamma förhållanden i sydafrikanska Durban, men utmärkte sig tidigt i skolåldern och utbildade sig så småningom till jurist på bland annat amerikanska prestigeuniversitetet Harvard.
---
Efter närmare 30 års praktik i Sydafrika, däribland som företrädare för Nelson Mandela, hade hon gjort sig ett namn internationellt och framöver skulle det vara på den globala arenan hon i första hand agerade. Ett år efter apartheids fall 1994 kunde hon utses till ett domarämbete i högsta domstolen och utsågs i samma tid till ordförande i tribunalen ICTR, den som utredde folkmordet i Rwanda 1994.

Därefter har hon varit FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter och var fram till 2025 ordförande för FN:s oberoende internationella utredningskommission för det ockuperade palestinska territoriet. För närvarande är hon domare vid Internationella domstolen, ICJ, i målet där Myanmar står åtalat för folkmord på minoritetsgruppen rohingya – ett mål som tidigare fredspristagaren Aung San Suu Kyi har beskrivit som baserat på ”ogrundade utsagor”.

Därefter har hon varit FN:s högkommissarie för mänskliga rättigheter och var fram till 2025 ordförande för FN:s oberoende internationella utredningskommission för det ockuperade palestinska territoriet. För närvarande är hon domare vid Internationella domstolen, ICJ, i målet där Myanmar står åtalat för folkmord på minoritetsgruppen rohingya – ett mål som tidigare fredspristagaren Aung San Suu Kyi har beskrivit som baserat på ”ogrundade utsagor”.
https://www.dn.se/varlden/navi-pillay-a ... ristagare/
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 1:20:06

Hon verkar vara välförtjänt att få priset. Men okontroversiellt är det inte. Israel och USA blir rasande. Jag förstår inte att nobelpriskommittén vågade.

Förra hösten hade Pillays utredningskommission kommit fram till slutsatsen att Israel har begått folkmord på palestinier i Gaza sedan den 7 oktober 2023.

Israeliska myndigheter och säkerhetsstyrkor har agerat på ett vis som uppfyller rekvisiten för fyra av de fem brott som står listade i folkmordskonventionen från 1948, hette det i rapporten: mord; orsakande av allvarlig fysisk eller psykisk skada; att Israel avsiktligt utsatt människor för levnadsförhållanden syftande till att helt eller delvis utrota palestinierna; att införa åtgärder som syftar till att förhindra palestinska födslar.

– Ansvaret för dessa grymma brott ligger hos de högsta israeliska myndigheterna, som i snart två år har iscensatt en folkmordskampanj med det specifika syftet att utrota den
https://www.dn.se/varlden/navi-pillay-a ... ristagare/

Det hade varit säkrare att ge en humanitär organisation priset.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 1:32:24

DN Ledare igår skrev:Nobelkommittén ställer barbariet mot civilisationen

Nu i oktober har två olika världar visats upp.

I USA meddelade försvarsminister Pete Hegseth att Nidal Hasan ska arkebuseras i direktsändning, strax efter att dödsdömda Christa Pike överlevt giftinjektioner.

Från Norge kom sedan beskedet att Nobelkommittén bestämt sig för att ge fredspriset till en människorättsjurist.


Årets fredspris går till den sydafrikanska människorättsjuristen Navanethem ”Navi” Pillay, meddelade Norska Nobelkommittén på fredagen. Valet motiveras uttryckligen med ”hennes insatser för att främja fred och internationell rätt”. Alltså ett tydligt ställningstagande för den så kallade regelbaserade världsordningen som nu nedmonteras i rask takt, när internationella institutioner angrips och allt fler ledare snarare vill främja den starkes makt.

Att i det läget lyfta fram Pillay – med ett cv som domare i Sydafrikas högsta domstol, Rwandas internationella brottmålsdomstol, Internationella brottmålsdomstolen (ICC) och Internationella domstolen (ICJ) – är ett modigt val. Inte minst eftersom hon i vintras riktade skarp kritik mot USA:s agerande i Venezuela och även är ordförande för International Commission against the Death Penalty (ICDP), som verkar för att avskaffa dödsstraffet.
https://www.dn.se/ledare/nobelkommitten ... isationen/
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 1:41:06

DN Världen Kommentar 2026-10-09 skrev:JOHANNESBURG. Navi Pillay, 85, blir den femte sydafrikanen att tilldelas Nobels fredspris. Pristagaren är en tungviktare inom internationell rättvisa och har varit ordförande för den panel som pekat ut Israel som ansvarigt för folkmord.
---
Navi Pillay är en av världens mest respekterade jurister och har spelat en nyckelroll i befästandet av den regelbaserade världsordning som nu är under hård press. Hon tilldelas priset ”för hennes ansträngningar för att främja fred och internationell rätt”.
---
När jag intervjuade henne i vintras, i samband med att hon tillsammans med landsmannen John Dugard utsetts till årets Palmepristagare, talade hon om vikten av att inte se läget som nattsvart trots att det politiska stödet för internationell rättvisa har minskat betydligt på senare år.

– Internationella institutioner, det är viktigt att betona, skapades inte av regeringar för att de plötsligt mjuknade eller kände att de hade ett ansvar för att försvara mänskliga rättigheter. Dessa förändringar kom i stadig takt över 80 års tid genom påtryckningar från civilsamhället, sade hon då.

Pillay vet vad hon talar om. Större delen av den tidiga karriären ägnade hon som försvarsadvokat åt den långa och mödosamma kampen mot apartheid.
Spoiler: visa
På 1970-talet kämpade Pillay, som är född och uppvuxen i Durban, för att de politiska fångarna på ön Robben Island skulle ha rätt till juridisk representation. En av dessa fångar, Nelson Mandela, skulle bli landets president efter de första fria valen 1994.

Pillay blir den femte fredspristagaren med koppling till kampen mot apartheid (dock var en av dessa pristagare, F.W. de Klerk, en representant för den tidigare regimen).
---

Fakta. Fem pristagare från Sydafrika
Den historiska kampen mot apartheid har uppmärksammats flera gånger av Nobelkommittén. Totalt har fem sydafrikaner fått fredspriset:

Spoiler: visa
1960: Albert Luthuli, för den fredliga kampen mot apartheid.

1984: Desmond Tutu, för ledarskap i den fredliga antiapartheidkampen.

1993: Nelson Mandela och F.W. de Klerk, för arbetet för att avskaffa apartheid och lägga grunden för demokrati.

2026: Navi Pillay för hennes ansträngningar för att stärka fred och internationell rätt.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Huggorm » 2026-10-11 8:02:15

Bra val, på så vis att Israel behöver ställas till svars för vad de ställer till med, och eftersom de styr mer eller mindre allt annat från bakgrunden var det roligt att åtminstone norska Nobelkommittén agerar självständigt.
Huggorm
 
Inlägg: 23779
Anslöt: 2011-12-12
Ort: I en koja i skogen

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav slackern » 2026-10-11 20:26:02

Varför dessa långa citat med inga egna ord?
slackern
 
Inlägg: 45898
Anslöt: 2010-10-26
Ort: Stockholm

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 20:38:42

Der handlar ju om fredspristagaren, jag tycker det är ett bra val och har inget mer att säga.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 20:46:59

Men Trump straffar ICC.

Vita huset inför sanktioner mot internationella brottmålsdomstolen, ICC, några timmar efter att domstolens tidigare domare tilldelats Nobels fredspris. Samtidigt ber man allierade att följa USA:s exempel.

USA kommer oavsett att ”fortsätta sitt arbete för att montera ned ICC”, enligt utrikesminister Marco Rubio.

Vita huset inför sanktioner mot Internationella brottmålsdomstolen (ICC), skriver USA:s utrikesminister Marco Rubio i ett uttalande:

”Vi kommer att förbjuda transaktioner med den laglösa domstolen, strypa dess resurser och lamslå verksamheten.”

Sanktionerna kan leda till att amerikanska banker tvingas att stänga konton och mjukvaruföretag att avbryta samarbeten, enligt Reuters. Företag och privatpersoner som har affärsrelationer med ICC har ett halvår på sig att avsluta dessa samarbeten. Sättet sanktionen är utformad på ger också domstolens medlemmar möjlighet att bemöta USA:s farhågor, enligt Rubio.

Beskedet kommer timmar efter att Navi Pillay, en av ICC:s tidigare domare, tilldelades Nobels fredspris. Domstolen bildades 2002 och har i uppgift att lagföra krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten. I motiveringen till Nobelpriset sade kommittén att man ville belysa arbetet i en tid då ”domare och internationella rättsliga institutioner utsätts för politiska påhopp”.

På sociala medier delade USA:s president Donald Trump på fredagen ett inlägg som kritiserade valet av årets pristagare.
---
USA kommer oavsett att ”fortsätta sitt arbete för att montera ned ICC, bit för bit, tills amerikaner inte längre hotas”, säger Rubio i sitt uttalande.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav slackern » 2026-10-11 21:00:23

Alien skrev:Men Trump straffar ICC.



Det har ju varit på gång länge långt innan vederbörande fick nobelpriset. Så gamla nyheter.
slackern
 
Inlägg: 45898
Anslöt: 2010-10-26
Ort: Stockholm

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Alien » 2026-10-11 22:21:26

Möjligen blev Trump nu ännu argare på ICC. Kanske straffar han Norge också.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 53858
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav slackern » 2026-10-11 22:26:26

Alien skrev:Möjligen blev Trump nu ännu argare på ICC. Kanske straffar han Norge också.


Det där har ju hållit på sedan juni förra året att du helt har missat det är inte mitt fel.

https://www.state.gov/icc-sanctions/

Som vanligt inga långa citat från mina länkar eller startade utav nya trådar.
slackern
 
Inlägg: 45898
Anslöt: 2010-10-26
Ort: Stockholm

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Dagobert » 2026-10-11 22:28:23

slackern skrev:
Alien skrev:Men Trump straffar ICC.



Det har ju varit på gång länge långt innan vederbörande fick nobelpriset. Så gamla nyheter.

Varför säger du det egentligen?
Du behöver inte tala om det för dem som vet att det är gamla nyheter. Och det är inte gamla nyheter för dem som inte kände till det.
Dagobert
 
Inlägg: 15351
Anslöt: 2010-11-30

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav Chilehead » 2026-10-11 22:31:01

https://fixupx.com/mattooshashank/statu ... Dg68ueA3HA

den här har lagt upp vad Trumpen skrev om årets Nobelpris grejen
Chilehead
 
Inlägg: 1112
Anslöt: 2008-06-26
Ort: Göteborg

Nobels fredpris 2026 - Navi Pillay

Inläggav slackern » 2026-10-11 22:33:23

Dagobert skrev:
slackern skrev:
Alien skrev:Men Trump straffar ICC.



Det har ju varit på gång länge långt innan vederbörande fick nobelpriset. Så gamla nyheter.

Varför säger du det egentligen?
Du behöver inte tala om det för dem som vet att det är gamla nyheter. Och det är inte gamla nyheter för dem som inte kände till det.


Alltså jag kanske kommer ihåg saker som hände för över ett år sedan, vet inte om svenska medier rapporterar om dom här sakerna, men Alien verkar ju vara intresserad utav nyheter så borde inte komma som en chock för henne tycker jag.

Men vad jag menade med mitt inlägg så beror det inte på att hon fick nobels fredspris i och med att cirkusen har hållet på över ett år.
slackern
 
Inlägg: 45898
Anslöt: 2010-10-26
Ort: Stockholm

Återgå till Tipsa medlemmarna



Logga in