Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Tipsa om nyheter, böcker, filmer, hemsidor o.s.v. här.

 Moderatorer: Alien, atoms

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Alien » 2012-09-21 16:33:30

De där små djuren bär inte bara med sig borrelia och TBE utan även en tyfusliknande bakterie. Det framgår av en ny svensk studie, publicerade i European journal of clinical microbiology an infectious diseases.

UNT skrev:Patienter som misstänks vara borreliasmittade efter fästingbett kan i stället vara infekterade av den tyfusliknande bakterien rickettsia helvetica, skriver Upsala Nya Tidning som tagit del av en svensk studie i en facktidskrift.

Rickettsia helvetica ger likartade sjukdomsymtom som borrelia, inklusive runda hudutslag.

För patienten kan det vara viktigt att få reda på vilken av smittorna som överförts från fästingen eftersom de kräver olika sorters behandling.
http://www.unt.se/sverige/fastingar-kan ... 59781.aspx

I papperstidningen står mera:

"- En praktisk slutsats av vår studie är att det vid misstänkt fästingsmitta i många fall finns skäl att testa också för rickettsia helvetica. Det gäller i synnerhet när patienten har tydliga sjukdomssymtom, men proverna inte visar några tecken på borrelia, säger överläkaren Kenneth Nilsson vid Akademiska sjukhuset och Falu lasarett.
---
I drygt hälften av fallen där patienterna hade antikroppar mot rickettsia helvetica hade de också antikroppar mot borrelia och i ett fall även mot ytterligare en 'fästingsbakterie' som kallas för anaplasma.
Av patienternas sjukdomssymtom - t ex feber, muskelvärk, huvudvärk och ledvärk - gick det inte att avgöra om de var infekterade av borrelia, rickettsia helvetcia eller båda bakterierna samtidigt."
(UNT 2012-09-18 Ny typ av fästingsmitta)

Edit: Kompletterade rubriken.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus

Inläggav Alien » 2013-05-14 18:27:07

Häromdagen läste jag en insändare i DN om hur många sjukdomar som fästingar kan sprida:

Babesia, Bartonella, Ehrlichia, Rickettsia, Mykoplasama m fl. Se även här: http://sv.wikipedia.org/wiki/F%C3%A4sti ... _sjukdomar

Men de flesta är väl inte så vanliga. De vanligaste är TBE (virus), Borrelia och Ehrlichia (båda från bakterier).

Att ett så litet djur kan bära så många sjukdomar:

Nu är det dags för högt gräs och därmed fästingar.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus

Inläggav plåtmonster » 2013-05-14 18:52:49

Alien skrev:Att ett så litet djur kan bära så många sjukdomar:

Gå ner till en knarkarkvart och dela blod och sprutor lite slumpartat så ska du nog se att det blir en blandad kompott av diverse virus/bakterier/svampar.

Precis som myggor så har dessa blodsugare ingen hygien, därav alla patogener.
plåtmonster
 
Inlägg: 15480
Anslöt: 2010-03-23
Ort: Nära havet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus

Inläggav Alien » 2013-05-14 19:47:40

Skillnaden är att de som får fästingar lever ett sunt liv ute i naturen.

Tråd om borrelia: friluftsliv-fastingar-borrelia-t8924.html

Tråd om TBE: svindyr-tbe-vaccination-t16279.html

Och om att få ett fästingbett och oroa sig: post272338.html#p272338
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus

Inläggav kiddie » 2013-05-15 2:17:39

Rickettsia helvetica??? :-)003 Fyy, låter inge mysigt.
kiddie
Inaktiv
 
Inlägg: 15535
Anslöt: 2013-02-23
Ort: Katternas planet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus

Inläggav Alien » 2013-09-26 11:55:42

"Helvetica" betyder att bakterien först upptäcktes i Schweiz. Schweiz heter Helvetica på latin.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus

Inläggav Alien » 2013-09-26 12:02:06

Fästingbett kan göra en allergisk mot rött kött också.

DN skrev:En ny svensk studie visar att fästingbett också kan trigga utbrott av köttallergi, en ovanlig form av födoämnesallergi. Nästan samtliga patienter som kommit till Södersjukhuset har fått nässelutslag av att äta rött kött – exempelvis nöt, fläsk- och lammkött – men många får också rodnad och svullnad i ansiktet samt magsymtom som illamående, diarré och buksmärtor.

Nästan hälften av patienterna har också drabbats av den svåraste formen av allergisk reaktion – anafylaxi. Den kännetecknas av andningspåverkan och blodtrycksfall.
http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/sven ... lergigata/

En anafylaktisk chock vill man verkligen inte få.

Marianne von Hage, professor i klinisk immunologi vid Karolinska institutet säger:
– Vi har kunnat visa att kolhydraten alpha-gal finns i fästingens magtarmkanal. Denna upptäckt har gjort att vi nu med säkerhet kan säga att det finns en koppling mellan fästingbett och köttallergi.

– Vid fästingbett finns det risk att utveckla allergiantikroppar mot alpha-gal.


Det är fyrfota djur som har alpha-gel och som man drabbas av allergi emot. Man kan alltså äta fågelkött.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Alien » 2017-05-30 14:16:00

Fästingsäsong igen! Och fästingen sprider sig. Antagligen pga klimatuppvärmningen.

UNT skrev:I dag ser man fästingar även längs älvdalarna, i Luleå och i Norrlands inland, säger biologen och fästingexperten Kajsa Glemhorn.
Spoiler: visa
Fästingarna ligger i dvala i marken under vintern, men kommer fram så fort dygnsmedeltemperaturen går över fyra grader. Då börjar de omedelbart med sin huvudsysselsättning: att sitta och vänta på ett värddjur som de kan suga blod från – vilket de kan göra i upp till två år utan föda.

De har sinnen som vi inte har, som är extremt högt utvecklade. De saknar ögon men har väl utvecklade sinnesreceptorer vilket gör att de med hjälp av värme, rörelse och lukt kan upptäcka ett passerande värddjur. Vissa människor är riktiga fästingmagneter, medan andra nästan inte får några alls. Det har antagligen med lukter att göra, som vi inte känner, säger Kajsa Glemhorn.

Husmorsknep såsom att äta vitlök kan därför ha effekt, även om det inte gått att bevisa vetenskapligt. Växter som johannesört och citronmeliss tycks också kunna ha en avskräckande effekt.

Johannesört och citronmeliss har skarpa dofter, som kan vara avstötande. Försök har visat att fästingen hellre tar en omväg än att gå över ett blad av johannesört eller citronmeliss.
http://www.unt.se/nyheter/omvarld/frukt ... 41659.aspx

Har fästingen virusinfektionen TBE smittas man direkt. Bär den däremot på borreliabakterier, har man mera tid på sig och kan hinna ta bort fästingen innan man blir smittad.

Fakta: Risk för TBE och Borrelia
Borrelia finns i stort sett överallt där fästingen finns, TBE däremot förekommer främst i så kallade högriskområden såsom Stockholms skärgård, Västra Götaland, Blekinge och vid Vänern och Vättern.

Om fästingen bär på borreliabakterier, så finns de i fästingens mag- tarmkanal. När fästingen äter borrar den ner sin sugsnabel i huden och suger i sig allt. Men den kan inte tillgodogöra sig alla ämnen i blodet, så efter 1–2 dygn kräks den upp restprodukterna som den inte kan använda sig av. Då kommer också mag- och tarmfloran in i blodet. Därför har man oftast ett dygn på sig innan smittan överförs.

TBE är däremot en virusinfektion, som finns i fästingens mundelar. Det innebär att TBE överförs då fästingen borrar in sina mundelar i oss.


Källa: NE samt biologen och fästingexperten Kajsa Glemhorn
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav kiddie » 2017-05-30 15:47:18

Jag fick borrelia trots att jag tog bort fästingen direkt. Fattar inte varför folk säger att det inte kan hända.
kiddie
Inaktiv
 
Inlägg: 15535
Anslöt: 2013-02-23
Ort: Katternas planet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Toblerone » 2017-05-30 17:13:29

kiddie skrev:Jag fick borrelia trots att jag tog bort fästingen direkt. Fattar inte varför folk säger att det inte kan hända.


Egentligen är det väl ganska logiskt att det måste kunna hända. Det är väl bara mer sannolikt att fästingen smittar en om den får vara kvar längre?
Toblerone
 
Inlägg: 6367
Anslöt: 2010-11-19
Ort: Stockholm

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav kiddie » 2017-05-30 17:30:48

Grejen är att man ofta läser att de inte KAN smitta de första 24 timmarna. Läkare kan tro det med.
kiddie
Inaktiv
 
Inlägg: 15535
Anslöt: 2013-02-23
Ort: Katternas planet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Alien » 2017-05-30 17:38:53

Alltså bör man inte berätta sanningen för sjukvården om man misstänker borrelia utan säga typ "Jag har ingen aning om när jag fick fästingen, jag var ute i skogen flera timmar och upptäckte den först när jag duschade sent på kvällen". Om nu folk inom sjukvården tolkar "oftast" som "alltid". :o
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Huggorm » 2017-05-30 19:01:54

Jag kan aldrig ha haft någon fästing så länge som 24 timmar eftersom jag aldrig ryckt lös någon som haft mitt blod i sig. Ändå har jag haft borrelia flera gånger.
Huggorm
 
Inlägg: 23595
Anslöt: 2011-12-12
Ort: I en koja i skogen

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Alien » 2018-02-08 2:19:22

Ännu mer farligheter från fästingbakterier:

UNT skrev:Tyfusliknande så kallade rickettsiabakterier som sprids av fästingar kan vara en förbisedd orsak till en del fall av hittills oförklarad inflammation inuti ögat, uveit.

Den slutsatsen drar forskare vid Falu lasarett, Akademiska sjukhuset och Uppsala universitet i en studie som publiceras i facktidskriften Journal of Ophthalmology.

– Eftersom vår studie är den första i sitt slag i Sverige bör resultaten än så länge tolkas försiktigt. De ligger dock i linje med rapporter från andra länder om att rickettsiaainfektioner kan vara en orsak till uveit, säger Kenneth Nilsson, överläkare vid Akademiska sjukhusets mikro­biologiska klinik.

Studien omfattar 48 patienter som fått diagnosen uveit vid Falu lasarett. Skäl till att de sökt vård var till exempel att ögat var rött, att det gjorde ont i ögat, dimsyn och stark ljuskänslighet.

Blodprover visade att ett flertal patienter hade antikroppar i blodet mot Rickettsiabakterier, som hos sju av dem steg till så höga nivåer att forskarna tolkade det som tecken på en akut, pågående infektion.

– Det finns många rickettsiaarter i världen, men bara två har påträffats hos människor i Sverige. Den i särklass vanligaste heter rickettsia helvetica, så sannolikt är det den som patienterna varit utsatta för. Rickettsia helvetica smittar via fästingbett, säger Kenneth Nilsson.
http://www.unt.se/nyheter/uppsala/fasti ... 89166.aspx

(Varning! Klickar man på länken får man se en läskig bild på ögon med uveit.)

Men detta är bara en pilotstudie, mera forskning behövs.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav kiddie » 2018-02-08 15:06:26

Bra att de forskar på det men vem får diagnos då? Har aldrig haft uveit men har haft den där helvetican nu.. fick den första omgången jag hade borrelia, hade alltså båda. Utslaget var enbart från helvetican men tolkades som "så kan borrelia också se ut". Som tur var krävdes inte denna gång en borreliaring så jag fick behandling som är samma för båda. Hade jag påstått mig ha helvetican så hade de bara skrattat åt mig.

Andra gången jag hade enbart borrelia krävdes en ring trots att jag hade inslag av neuroborrelia som inte läkaren uppmärksammade trots undersökning. Om borrelia anses vara en inbillad sjukdom vad kommer inte helvetican bli?

*Grinig*
kiddie
Inaktiv
 
Inlägg: 15535
Anslöt: 2013-02-23
Ort: Katternas planet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Pinghis Khan » 2018-02-08 15:59:10

Bägge behandlas ju med penicillin.
Ser typ likadant ut på huden.
Pinghis Khan
Förhandsgranskad. Får inte använda PM eller chatt.
 
Inlägg: 1558
Anslöt: 2016-01-17

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav kiddie » 2018-02-09 0:55:17

Helvetican är ofta många små utslag runt ett nekrotiserat svart utslag. Det kan vara ett enda utslag eller många, men vanligt är under 10.

Vad gäller utslag av borrelia som kvinna så får man oftast inget utslag alls.
kiddie
Inaktiv
 
Inlägg: 15535
Anslöt: 2013-02-23
Ort: Katternas planet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav slackern » 2018-06-02 17:59:51

Kuljul verkligen.

Delar av nytt blödarfebervirus upptäckt hos fästingar
Forskare vid Uppsala universitet har genom att undersöka fästingar från flyttfåglar, fångade i medelhavsregionen, spårat delar av arvsmassan från blödarfeberviruset alkhurma. Viruset framkallar liknande symptom som Ebola, blödarfeber.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/uppsa ... -fastingar

Är ni oroliga för att drabbas utav den här sjukdomen? Emigrera till Svalbard eller typ Grönland verkar inte vara så dåligt trotts allt.
slackern
 
Inlägg: 45594
Anslöt: 2010-10-26
Ort: Stockholm

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav KrigarSjäl » 2018-06-02 18:06:13

Svalbard.
Gärna för mig.

Om man kan slippa ebolafästingar
tryckande kvalmig åskluft
Jimmie Åkesson Mello Flashback
och annat jävelskap.
KrigarSjäl
Frivilligt inaktiverad
 
Inlägg: 33157
Anslöt: 2006-08-10

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav kiddie » 2018-06-05 1:42:01

Det finns rabies på Svalbard.
kiddie
Inaktiv
 
Inlägg: 15535
Anslöt: 2013-02-23
Ort: Katternas planet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav slackern » 2018-06-05 12:26:30

kiddie skrev:Det finns rabies på Svalbard.


Tydligen även i Sverige.

2008 som 2012 konstaterades antikroppar mot så kallad europeisk fladdermusrabies bland fladdermöss i Sverige, vilket tyder på att smittan finns även här.

https://www.naturvardsverket.se/Var-nat ... addermoss/

Isbjörnar har vi trotts allt inte i Sverige vilket dom har på Svalbard, dom skulle jag noja mig mer emot.
slackern
 
Inlägg: 45594
Anslöt: 2010-10-26
Ort: Stockholm

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Alien » 2026-07-19 19:53:22

Bäst att hålla sig inomhus under den varma årstiden. Man vill verkligen inte bli biten av brokig fårfästing och få blödarfeber.

UNT 2024-07-04 skrev:TBE, borrelia och köttallergi är bara några sjukdomar som fästingar bär på. Nu har en ny fästingart upptäckts i Sverige som kan sprida Krim-Kongo blödarfeber. ”Vi uppmanar alla att rapportera in fästingar man hittar.”

Fästingar är vår tids stora smittspridare. Så till den grad att Anna Omazic, forskare på SVA (statens veterinärmedicinska anstalt) i Uppsala, inte kan annat än fascineras.
– Det pratas ju mest om borrelia och TBE, men fästingar kan bära på väldigt många olika slags bakterier, virus och parasiter som de sprider till både människor och djur. De har en lång livscykel och många värddjur som de kan röra sig emellan. De är verkligen experter på smittspridning, konstaterar hon.

Förkylningen du hade häromveckan till exempel? Ja, det kan ha varit ett virus du fått via fästingbett. Rickettsia och fästingfeber heter några av de infektioner som smittar via fästingbett, och som kan ge influensaliknande symptom.

Köttallergi är en annan åkomma som sprids via fästingar. Ett ämne i fästingens spott kan göra vissa allergiska mot rött kött och ofta även mjölkprodukter.

Men dessa sjukdomar känns beskedliga jämfört med Krim-Kongoblödarfeber. I veckan kom nyheten att en helt ny fästingart, "brokig fårfästing", upptäckts i Sverige – en art som kan sprida det dödliga blödarviruset, som det ännu inte finns botemedel mot. Brokig fårfästing finns naturligt i bland annat södra Europa och Iran.
– Fästingen som hittats här bär inte på viruset. Vi tror att den är här på besök, kanske att den kommit hit via en människa som varit på resa. Men den kan nog etablera sig i Sverige så småningom, kanske inom en tioårsperiod, säger Anna Omazic.

Fästingen hittades utanför Stockholm av en person som rapporterade in fyndet via SVA:s webbverktyg Rapportera Fästing. Anna Omazic uppmanar alla som hittar fästingar att göra detsamma, särskilt när fästingen ser annorlunda ut, till exempel har ett annat mönster eller färg.
– Vi använder det här verktyget för övervakning, det ger en tidig varningssignal om att vi har exotiska fästingarter i Sverige som kan vara bärare av nya smittämnen. Därmed är vi mer förberedda om djur eller människor smittas.

Vad tänkte du när ni upptäckte den här nya fästingen?

– Att vi inte behöver fler fästingarter i Sverige. Men samtidigt är det ju positivt att vi har det här verktyget där allmänheten kan hjälpa oss att rapportera in fynd.

Hur rädd ska man vara för fästingar?

– Fortsätt vara ute i naturen och grönområden, men var noga med att kolla igenom kroppen och ta direkt bort fästingar som bitit sig fast. Har du hund eller katt: använd gärna fästingmedel som finns för dem. Och se till att vaccinera dig mot TBE, säger Anna Omazic.

Fästingar finns särskilt i högt gräs. De kan inte hoppa utan sitter längst uppe på grässtrået med frambenen utsträckta, redo att haka fast i ett djur eller människa som går förbi. Fästingar har varken syn eller hörsel, utan känner lukten av koldioxid och andra ämnen som vi utsöndrar.
https://etidning.unt.se/p/upsala-nya-ti ... 5/53402237

Antar att det det varmare klimatet sm gett oss alla dessa nya fästingar.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Lynx-66 » 2026-07-19 20:16:05

Våra vänner dårå:
"Fästingar har flera naturliga fiender.
Framför allt är det småfåglar som äter stora mängder fästingar, men även insekter som myror och skalbaggar samt spindeldjur som vargspindlar hjälper till att hålla nere antalet.
Vissa mindre däggdjur, som pärlugglor och ibland höns, bidrar också.
Enligt Naturhistoriska riksmuseet och andra experter ser fästingarnas fiendelista ut som följer:
Fåglar – Framför allt marklevande fåglar och trastar äter mycket fästingar.
Insekter & Spindlar – Myror (t.ex. ettermyror), skalbaggar (t.ex. jordlöpare) och vargspindlar är effektiva jägare.
Reptiler och amfibier – Även grodor, paddor och ödlor äter fästingar som de hittar i vegetationen."
Lynx-66
 
Inlägg: 3580
Anslöt: 2019-11-16

Fästingburna sjukdomar, även tyfus och köttallergi

Inläggav Alien » 2026-07-19 20:42:44

Tyvärr kan man bli smittad av TBE trots att man är vaccinerad men risken är mindre.

UNT 2024-07-04 skrev:I höstas avled ett barn till följd av TBE på Akademiska sjukhuset trots att barnet var fullt vaccinerat. Enligt smittskyddsläkaren Anna Gillman är symptomen otroligt varierande – och det finns faktiskt ingen behandling mot sjukdomen.

Uppsala län är placerad högt upp på listan för de län i Sverige med förhöjd förekomst av TBE-virus.
– Å ena sidan kan det vara så att det finns fler fästingar generellt, vilket ökar antalet möjliga fästingar som kan bära på smittan. Det kan bero på ett varmare och fuktigare klimat. Å andra sidan handlar det om att man letar mer efter TBE inom vården, vilket gör att fler fall registreras, säger Anna Gillman, smittskyddsläkare vid Akademiska sjukhuset.

Varför får vissa TBE trots att de har vaccinerat sig?

– Ibland ser vi väldigt allvarliga fall, och i vissa fall dödsfall hos personer som är till synes immunfriska och till och med vaccinerade. Exakt vad det beror på, är man inte helt säker på. Det är vanligast bland äldre personer och de som har immunhämmande mediciner eller som har en sjukdom som försämrar immunförsvaret.
---
– Det är ytterst få vaccin som täcker 100 procent, och så är det med TBE-vaccin också. Det minskar risken för smitta och svår sjukdom, men det är inte hundraprocentigt skydd. Skyddet avtar också efter hand vilket innebär att man måste fylla på. Det innebär inte att skyddet bara försvinner efter några år utan det är sakta glidande, så vi rekommenderar att fylla på efter ett visst antal år.

– Grundvaccination på tre doser är viktigast. Sedan bör man fylla på efter tre år och sedan vart femte år. Dock är dessa intervall inte exakta. Till exempel i Finland rekommenderar man att ta vart tionde år. Man kan inte säga exakt att det blir sämre skydd bara för att man tar en påfyllnadsdos tre och ett halvt år senare istället för tre år senare, utan så länge man fyller på minskar man risken betydligt att bli smittad och man ökar skyddet mot de svåraste formerna av TBE.

När bör man söka vård?
– Symptomen är otroligt varierande. Det kan vara från lite huvudvärk till lite diskret feber och muskelvärk – det kan vara influensa eller något annat virus. Mår man ok, behöver man inte skynda sig till sjukvården eftersom det inte finns någon specifik behandling.
– Men däremot, mår man så pass dåligt och man har hög feber, svår huvudvärk, kanske stel i nacken och till och med kräks eller i värsta fall får har neurologiska symptom och börjar prata eller bete sig konstigt – då ska man söka vård. Men på det stora hela måste man känna efter.

Spoiler: visa
Om det inte finns någon behandling eller medicin, hur tar ni då hand om patienter med TBE?
– Det tar oftast några dygn innan man får svar på prover, så blir man inlagd så letar vi under tiden efter vad som orsakar sjukdomen och kanske till och med behandlar olika symptom som går att behandla under tiden man väntar på provsvar.

– Det är också beroende på hur personen mår, ibland behöver man kanske bara vänta in provsvar och vi behöver inte göra så mycket, eller så kanske personen kräks mycket och då ger vi dropp. Eller så kanske personen har så pass starka neurologiska symptom att den behöver bevakas. Om det är riktigt allvarligt kan personen vara medvetslös, och då behöver den vårdas på intensivvårdsavdelning med organstöd vilket kallas för understödjande behandling – att man hjälper kroppen och organen medan man väntar på att tillståndet ska vända och bli bättre.

https://etidning.unt.se/p/upsala-nya-ti ... 5/53402227
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52969
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Återgå till Tipsa medlemmarna



Logga in