Raoul Wallenberg

Berätta om dina specialintressen och lär dig om andras.

 Moderatorer: Alien, atoms

Raoul Wallenberg

Inläggav manne » 2025-12-22 2:06:26

https://www.svtplay.se/video/KzVBvRG/ra ... -unga-aren

Aristokraten och diplomaten Raoul Wallenberg arbetar under täckmantel och befriar ungerska judar under andra världskriget. Men det är bara halva berättelsen. 1945 tas han tillfånga av Sovjetunionens trupper och efter det syns han aldrig mer till. Del 1 av 2.

såg precis färdigt denna tv serien i går jävlar vad bra den var :-)Happy

någon som egentligen vet varför han mördades och vilka mördade honom verkar finnas flera olika konspirations teorier :o :-)063 :?: så vad tror ni :o :-)063 :?:

https://www.svtplay.se/video/8ZxAvw3/ra ... -in-action

Raoul Wallenberg förs till KGB:s huvudkontor i Moskva. Medan Sovjetunionen hävdar att han dör i fängelset 1947 får hans liv en oväntad fortsättning under kalla kriget. Genom vittnesmål från familjemedlemmar, ryska spioner och världsledare får vi en ny förståelse för vad som kan ha hänt en av våra största svenska hjältar. Del 2 av 2.



så vilka mördade honom tror ni han var ju en stor hjälte och en riktig humanist och gjorde mycket för allt för mänskligheten :cry: och ändå så blev han mördad :cry:
manne
 
Inlägg: 23945
Anslöt: 2007-08-23

Raoul Wallenberg.?

Inläggav Alien » 2025-12-24 12:56:33

Det var förstås ryssarna som mördade honom alt vanvårdade honom så att han dog "naturligt".

De trodde ju att han var en amerikansk spion. Hela konceptet med humanism och att rädda människor var helt främmande för Stalin och hans underhuggare.
Alien
Assistent
 
Inlägg: 52463
Anslöt: 2007-08-13
Ort: Mellansvenska låglandet

Raoul Wallenberg

Inläggav triggerhappyD » 2025-12-25 0:57:15

Sådär säger man inte om Kamrat Stalin på självaste julafton! :-)056

Tur att jag har så mycket julmust i kroppen att jag inte ens orkar.. :lol:

Och så skulle det bli offtopic. Så din ful känga får slinka igenom denna gången. :-)Happy
triggerhappyD
 
Inlägg: 5934
Anslöt: 2015-06-01

Raoul Wallenberg

Inläggav manne » 2025-12-25 18:14:47

Alien skrev:Det var förstås ryssarna som mördade honom alt vanvårdade honom så att han dog "naturligt".

De trodde ju att han var en amerikansk spion. Hela konceptet med humanism och att rädda människor var helt främmande för Stalin och hans underhuggare.


ja så var det fy fan :cry: :x icon en man av humanismen som gjorde allt för mänskligheten blev mördad :cry:
manne
 
Inlägg: 23945
Anslöt: 2007-08-23

Återgå till Intressanta intressen



Logga in